FULL LIST: Names of Oyo House of Assembly Members-elect

0
127

Elections have been won and lost, following the conduct of the House of Assembly Election in Oyo state on Saturday, Pacesetter news has compiled the list of winners of the election across the 32 state constituencies in the state.

The 10th Oyo state House of Assembly will be formed by two political parties namely the Peoples Democratic Party (PDP) and the All Progressives Congress (APC).

 

The PDP won 28 seats while APC won 4 seats, as the ruling party will form the majority.

Our correspondent observed that the Assembly will be made up of 30 males and 2 females.

Below is the full list of the Oyo state House of Assembly Honourable members-elect:

PDP Members-elect
1. Hon. Yusuf Adebisi – Ibadan South West I – (Returning member)

2. Rt. Hon. Adebo Edward Ogundoyin– Ibarapa East – (Returning member)

3. Hon. Adebayo Babajide Gabriel – Ibadan North II – (Returning member)

4. Hon. Kehinde Olatunde Taofik – Akinyele II – (Returning member)

5. Hon. Onaolapo Sanjo Adedoyin – Ogbomoso South – (Returning member)

6. Hon. Olajide Akintunde Emmanuel – Lagelu – (Returning member)

7. Akande Opeyemi Modiu – Ibadan South East 1 – (New member)

8. Ogunsola Anthony Oladejo – Iwajowa – (New member)

9. Hon. Bamidele Adeola – Iseyin/Itesiwaju – (Returning member)

10. Bisi Oluranti Oyewo-micheal – Ogbomoso North State Constituency – ( New member)

11. Olayinka Ayobami Omikunle – Ibadan South East II – (New member)

12. Hon. Olusola Adewale Owolabi – Ibadan North East II – (Returning member)

13. Babalola Abiodun Oluwaseun – Ibadan North East 1 – (New member)

14. Hon. Abiodun Aderemi Fadeyi – Ona Ara – (Returning member)

15. Hon. Olasunkanmi Samson Babalola – Egbeda – (Returning member)

16. Hon Peter Gbadegesin Ojedokun – Ibarapa North/Central – (Retuning member)

17. Hon. Saminu Riliwan Gbadamosi – Saki East Atisbo (Returning member)

18. Lekan Abiola – Akinyele I – (New member)

19. Dauda Olalere – Ibadan North West – (New member)

20. Comforter Olajide – Ibadan North I – (New member)

21. Hon. Mabaje Razak – Ido – (Returning member)

22. Hon. Oluwafemi Fowokanmi – Ibadan South West II – (Returning member)

23. Waheed Akintayo – Oluyole – (New member)

24. Oladeji Oparinde – Afijio – (New member)

25. Olorunpoto Rahman – Oyo East/Oyo West – (New member)

26. Ogundele Johnson Akintola – Oriire – (New member)

27. Abideen Adéòye – Ogo-Oluwa /Surulere – (New member)

28. Hon. Gbenga Oyekola – Atiba – (Returning member)

APC Members-elect
1. Ibraheem Shittu – Saki West – (New member)

2. Abdulazeez Musbau – Kajola – (New member)

3. Jimoh Lukman – Oorelope – (New member)

4. Ayinde Waliu – Irepo/Olorunsogo – (New member)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here